1.812 kez görüntülendi.

Prof. Dr. Salih Tuğ

Prof. Dr. Salih Tuğ, 12 Şubat 1930’da İstanbul, Aksaray’da doğdu. Baba tarafı Bolu, Gerede Seyyid Aliler ve anne tarafı Sinop, Ayancık Çangal köyündendir. Her iki aile 1900’lerde İstanbul’a yerleşmiş ve ticaret hayatına atılmıştır. 1935’te Aksaray Yusuf Paşa Anaokulunda öğrenim hayatına başlayan Salih Tuğ, sırasıyla Aksaray İlkokulu (1942), Yenikapı Ortaokulu (1946), Pertevniyal Lisesi (1949) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden (1954) mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde asistan olarak 1956’da göreve başlayan Tuğ, 1963’te burada İslam Hukuku Tarihi dalında Doktora çalışmalarını tamamlayarak aynı araştırma Enstitüsünde 1969’da Doçent, 1978’de Profesör unvanlarını kazanmıştır. 1969-70 yıllarında M.E.B İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nde ikinci görevle müdürlük ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde müdürlük vazifesine getirilmiştir. 1982’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Dekan olarak tayin edilmiş, 1994’te bu görevinin sona ermesini müteakip 1997’de  emekliye ayrılmıştır. Meslek hayatındaki dersleri ve yayınları dışında 40 kadar ulusal ve uluslararası ilmî kongreye gözlemci yahut ilmî tebliğ sahibi olarak katılan Tuğ’un araştırma sahasıyla ilgili üç telif, beş tercüme kitabı ve çeşitli ilmî dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Prof. Dr. Tuğ yurt içinde ve dışında çok sayıda radyo ve televizyon mülakat, konuşma ve açık oturumlarına katılarak halkın İslami ve sosyal konularda bilgilendirilmesine katkı sağlamaya çalışmıştır.

YORUMLAR

  1. 1969 yılında aldığı 1957 model Ford Fairlane 500 Convertible aracını almak nasip oldu, kendisi ile tanışamadık ancak oğlu ile tanışmak bile yetti, çok düzgün bir aile ve insanlar, iyi var ve iyi ki ondan bir iz taşıyorum. Aracına gözü gibi bakmış, hatta arkasına bağladığı karavanı ile 75 yılında hacca bile gitmişler maaile. Kim bilir ne anılar birikti, birgün tanışmak nasip olursa yaşadıklarımı buradan yazarım.

  2. Sayın Tuğ’un okuduğu ilkokulun adında bir yanlışlık mı var? O yıllarda okullar numara ile adlandırılıyordu. Mesela İstanbul 45. İlkokul, İstanbul 64. İlkokul gibi. Hocamızın okuduğu Yenikapı Ortaokulu tam neredeydi acaba?
    İstanbul’un eğitim tarihi ile ilgili bir kitap yazmakta olduğumdan bu sorularımın cevaplarını kendisinden veya aile fertlerinden almamda aracı olursanız çok makbule geçecek.
    Selamlarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.