25.679 kez görüntülendi.

Online Arapça Sözlükler

Teknolojinin son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası haline geldiği inkâr edilemez bir gerçektir. İstese de istemese de herkes eğitim, iletişim vs. pek çok sahada teknolojiden faydalanmaktadır. Yabancı dil eğitimi sahasının önemli bir enstrümanı olan matbu sözlükler de bu durumdan nasibini aldı. Söz gelimi herhangi bir yabancı dil öğrenmeye başlayan kimse yakın zamana kadar hangi yayınevinin, hangi yazarın sözlüğünü satın alacağını düşünürken bugünlerde çoğunlukla hangi mobil sözlük uygulamasını veya sitesini kullanacağı konusunda kafa yorar oldu. Bundan dolayı sizin için internet üzerinden erişim sağlayabiceğiniz Arapça sözlükleri derlemek istedik.

  1. http://arabiclexicon.hawramani.com/

ArabicLexicon.Hawramani.com (önceki adıyla Lisaan.net) dünyanın en büyük ve en kapsamlı Arapça sözlüğü olmayı hedefleyen bir portaldir. 51 sözlükten alınan 229436 girdi ve ilk sözlük otoritelerinden çağdaş kaynaklara kadar farklı kaynaklara referanslar içeren bir sitedir. Sitedeki tüm veriler “el-Mektebetü’ş-Şâmile” programından temin edilmiştir. Sitede hususî olarak istediğiniz kaynaklarda arama yapabilme imkânı da sunulmaktadır.

      2. https://context.reverso.net/translation/ (Bağlamsal Sözlük – Contextual Dictionary – المعجم السياقي)

Bu sitede kelimelerin farklı bağlamlardaki kullanım tarzlarının daha önceden çevrilmiş  film diyalogları, resmi belgeler, web siteleri, gazeteler gibi mecralardan verilmesinin yanı sıra arama geçmişinizi takip etme; kendi kelime listenizi oluşturma; kelimenin veya cümlenin o dildeki telaffuzunu seslendirebilme imkanı da sunulmaktadır.

      3. http://www.baheth.info/

Bu sitede  لسان العرب  /  مقاييس اللغة  /  الصّحّاح في اللغة  /  القاموس المحيط  /  العباب الزاخر  sözlüklerinden veriler kullanıcılara sunulmaktadır.

      4. https://www.almougem.com/[1]

Bu sitede bir kısmı ıstılah sözlüğü olmak üzere farklı dönemlerde hazırlanmış toplam 24 sözlüğün verileri kullanıcılara sunulmaktadır.

      5. http://www.kamus.yek.gov.tr/

Bu sitede Osmanlı alimlerinden Mütercim Asım Efendi ve Vankulu’nun yapmış olduğu Kâmûsu’l-Muhît (Firuzabadî) ve  eṣ-Sıḥâḥ (Cevheri) tercümelerinden veriler sunulmaktadır. Sözlükler Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanmıştır. [2]

      6. https://www.maajim.com/

      7. http://www.arabdict.com/ar/ar-ar

      8. https://www.almaany.com/

Pek çok dil seçeneğinin bulunduğu bu sitede Türkçe-Arapça, İngilizce-Arapça, Portekizce-Arapça, İspanyolca-Arapça, Farsça-Arapça, Fransızca-Arapça, Almaca-Arapça, Endonezyaca-Arapça ve Arapça-Arapça seçenekleri yer almaktadır.

     9. https://www.dohadictionary.org/#/

Katar merkezli bir araştırma enstitüsünün riyasetinde hala yapım aşamasında olan; kelimelerin tarihi süreç içerisinde anlam değişikliklerini delilleriyle (şahid) birlikte kullanıcılara sunan bir sözlüktür.

      10. http://artwizzmail.com/search/

      11. https://www.wordreference.com/

      12. http://www.elhalil.com/

      13. http://www.arabic-philosophy.com/dict/

Bu sözlük Arapça İslam Felsefesi terimlerinin İngilizce karşılıkları için hazırlanmıştır.


[1] Sözlüğün tanıtımı için yazılmış manzume ve verileri sunulan kitaplar için bkz.     https://www.almougem.com/Home/AboutMougem

[2] Sözlüklere göz atmak veya indirmek için bkz.

Kâmûs” Tercümesi (el-Okyânûsü’l-basît) :  http://www.ekitap.yek.gov.tr/Home/Show2?BOOK_NO=1&CILT_NO=1 /

Sıhah” Tercümesi (Vankulu Lugatı) :   http://www.ekitap.yek.gov.tr/Home/Show2?BOOK_NO=52&CILT_NO=1

YORUMLAR

  1. Allah razı olsun. oluşturan ve sunandan.Allah İşlerinizi kolay kılsın. Ne muazzam hizmet. İşlerimi yüzde doksan hızlandırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.