2.613 kez görüntülendi.

Keyifli ve Nitelikli Kitap Okuma Kılavuzu

Okumak; kendimizi keşfetmemize yardımcı olan, bizlere bilgi dünyasının kapılarını açan, bizi sorgulamaya yönlendiren, dünyayı anlamamıza yardımcı olan, hayal dünyamızı geliştiren, ömrümüzü bereketlendiren, farkındalığımızı artıran ve tefekkürümüzü geliştiren harika bir uğraştır. Ancak böylesine yaygın ve anlamlı olan okuma uğraşı, okurlar için bazen zor ve içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Öyle ki insanlar bazı kitapları okurken kitaba kendini veremez, uyuklar, kitabı bir türlü bitiremez, sonra gittikçe sıkılır ve sonunda kitabı okumayı bırakır. Bu durumun yaşanmasında kitabın alanı, dili, seviyesi, okunuş şekli, kişiye uygunluğu gibi birçok etken söz konusu olur. Ancak bazı püf noktalara dikkat ederek okuma uğraşını daha düzenli ve verimli bir hale getirmek mümkündür. Bu anlamda okuma faaliyetini güçlendirmeye yardımcı olacak on maddelik bir kılavuzu okurlar için hazırladım:

 

1- Kitaba harcanan para, hayatın temel giderlerinden biri olarak görülmeli.

2- Kitaplar seçilirken, okurun ilgi alanlarına uygun olmasına dikkat edilmeli.

3- Dönemsel ruh halleri kitabın seçiminde etkili olmalı.

4- Kitaplar seviyeye uygun olarak seçilmeli. Seviyeye uygun olacak şekilde sayfa sayısına, kullanılan kelimelere ve içeriğe dikkat edilmeli. Tavsiye kitaplar bu anlamda okurlara yol gösterebilir.

5- Kitaplar uygun ortamlarda okunmalı. Okunan ortamda okurun dikkatini dağıtacak herhangi bir ses veya obje bulunmamasına özen gösterilmeli.

6- Kitaplar doğru şekilde okunmalı. Önemli cümlelerin altını çizmeli ve kitabın kenarlarına okurun bilgi ve düşüncelerini içeren notlar alınmalı.

7- Kitaplar belirli bir süre içerisinde bitirilmeli. Bu süre, kitabın hacmine ve niteliğine göre değişmekle birlikte 7 günü geçmemeli.

8- Kitap bitirildikten sonra bilgi yaşanarak ve aktarılarak hayata geçirilmeli.

9- Bir kitap okuduktan sonra ara vermeden diğerine geçilmeli.

10- Okurlar kendi kütüphanelerini oluşturmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.