959 kez görüntülendi.

“Birleşmiş Milletler: 2020 Yılında 168 Milyon Kişi İnsani Yardıma Muhtaç Olacak” | Arapça Metin Tercümeleri 9

الأمم المتحدة: 168 مليون شخص سيحتاجون للمساعدة عام 2020 

قالت الأمم المتحدة اليوم الأربعاء إن شخصاً من بين كل 45 آخرين حول العالم سيحتاج إلى المساعدة والحماية عام 2020 وهو ما تبلغ كلفة توفيره 29 مليار دولار أمريكي.

وقال مارك لوكوك، وكيل الأمين العام للأمم المتحدة للشؤون الإنسانية، إن حوالي 168 مليون شخص سيحتاجون للمساعدات الإنسانية في العام المقبل.

وأضاف أن الأمم المتحدة ستسعى لمساعدة 109 مليون شخص على أن تعمل منظمات غير حكومية على توفير المساعدات لبقية المحتاجين.

وطبقاً للوكوك، تفاقمت ثمانية من أكبر أزمات نقص الغذاء حول العالم بسبب عوامل كالنزاعات المسلحة   وتغير المناخ، بالإضافة إلى تباطؤ الاقتصاد العالمي وهو ما يجعل المزيد من الدول عرضة لمخاطر الأزمات الإنسانية.

وتبقى اليمن على قمة لائحة الأزمات الإنسانية في العالم حيث يحتاج حوالي 80% من السكان (حوالي 24 مليون شخص) للمساعدات

Birleşmiş Milletler: 2020 Yılında 168 Milyon Kişi İnsani Yardıma Muhtaç Olacak​​

Birleşmiş Milletler (BM) Çarşamba günü yaptığı açıklamada 2020 yılında dünya üzerindeki her 45 kişiden birinin yardıma ve himaye edilmeye muhtaç olacağını açıkladı. Bu yardım ve himayenin sağlanmasının maliyeti 29 milyar doları bulacak. 

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, önümüzdeki yıl yaklaşık 168 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olacağını söyledi. 

Lowcock, Birleşmiş Milletlerin 109 milyon kişiye yardım ulaştırmak için çalışacağını, buna mukabil geri kalan ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırma işini ise sivil toplum kuruluşlarının üstleneceğini sözlerine ekledi. 

Lowcock’a göre, dünyanın en büyük gıda krizlerinden sekizi silahlı çatışma ve iklim değişikliği gibi faktörlerle daha da kötü bir hal almıştır. Bunun yanı sıra küresel ekonomin durağanlaşması ve daha fazla sayıdaki ülkeyi insani krizlerle yüz yüze bırakması, gıda krizlerinin daha kötü bir hal almasında etkili olmuştur.

Yemen, insani krizler listesinde Dünya’da ilk sırada yer alıyor. Yemen nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i (yaklaşık 24 milyon kişi) yardıma muhtaç durumda.

Önemli Kelimeler

الأمم المتحدةBirleşmiş Milletler

وكيل الأمين العام للأمم المتحدة للشؤون الإنسانية: BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı

منظمات غير حكومية: Sivil toplum kuruluşları

النزاعات المسلحة: Silahlı çatışmalar

تغير المناخ: İklim değişikliği

عرضة للمخاطر: Tehlikelerle yüz yüze / tehlikelere maruz bırakılmış

تباطؤ الاقتصاد العالمي: Küresel ekonominin durağanlaşması

Kaynak

arabic.eouronews.om​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.